середа, 19 вересня 2018 р.

100-річчя від дня народження Василя Олександровича Сухомлинського

Позакласний захід «Людина починається з добра» (5-7 класи)
Мета: ознайомити учнів із життям і творчістю В.О.Сухомлинського. Навчити їх бачити красу, що оточує нас, передавати словами побачене.  Формувати вміння міркувати, доводити, пояснювати, оцінювати власні вчинки. Спонукати до пізнання світу. Виховувати працелюбність, повагу до старших і любов до рідної землі, доброту, людяність, потребу в справжній дружбі. Викликати бажання наслідувати позитивні риси видатного педагога.
Обладнання: святково прибраний зал, портрет В.О.Сухомлинського, живі квіти біля портрета, виставка книжок, мультимедійний проектор.

Перебіг заходу
Ведучий 1. Доброго ранку, учні й вчителі! Наш захід ми присвячуємо творчості видатного педагога, мудрої людини, директора школи, доброго сина і батька,– Василеві Олександровичу Сухомлинському.
Він залишив назавжди
Слід після себе у світі.
Слід той не зможуть змести
Сиві і славні століття. (на екрані слайд-портрет)

вівторок, 14 серпня 2018 р.

Позакласний виховний захід до дня народження Ліни Костенко

Сценарій позакласного виховного заходу до 85-річчя від дня народження Ліни Костенко
«Я вибрала Долю собі сама…»


Епіграф: Мистецький талант будь-кого з поетів різних епох полягає в тому, щоб промовити до сучасників знайомим, але ніби вперше вимовленим, неповторним словом, обезсмертити душу загадковим дотиком. Зробити слово відкриттям серед мільйонів слів і людей – це нелегка праця і велика відповідальність перед майбутнім.
У сучасній українській поезії   повною   мірою   це вдалося здійснити Ліні Костенко, творчість якої стала поетичним осмисленням буття людської душі, незалежно від того, в якому часовому просторі і фізичному втіленні вона існувала колись чи існує нині. Маючи воістину Божий дар слова, Ліна Василівна є ще й лицарем честі, взірцем громадянської мужності. Таким поетом може пишатися будь-який народ світу, бо він є спадкоємцем кращих традицій не лише своєї нації, а й усього людства.

понеділок, 13 серпня 2018 р.

Виховна (класна) година за темою "Червоний. Жовтий. Зелений" 5 клас

Назва команди: «Сигнали світлофора»

Девіз команди: «Червоний колір – ти не йди. А жовтий – зачекай. Коли ж горить зелений – сміливо вирушай!.

Початок шкільного заходу,вірш «Світлофор»
На розі вулиць з давніх літ, А очі в нього дуже різні:
Щоб тут безпечний був прохід, Подивиться червоним грізно- 
Машин не стався щоб затор, Стоїть на місці пішохід,
Стоїть триокий Світлофор. І транспорт зупиняє хід.
Він блима жовтим: Стій малечо- Вважають діти всі навкруг:
Рух починати небезпечно! «Цей світлофор – наш справжній друг!».
Всміхається зеленим: «Знай, (уся команда голосно промовляє)
Шлях вільний, впевнено рушай».

На сцені розігрується невеличка постановка повчального характеру за участі дітей.

четвер, 9 серпня 2018 р.

Методичні рекомендації 2018-2019

До уваги вчителів української мови та літератури!

З більш об'ємним документом рекомендацій від МОН можна ознайомитися за посиланням:
https://mon.gov.ua/ua/osvita/zagalna-serednya-osvita/metodichni-rekomendaciyi



понеділок, 28 травня 2018 р.

Орієнтовний список літератури для прочитання (7-й клас)

Я хочу нагадати, що сформований орієнтовний список літератури для прочитання дітьми під час літніх канікул розраховується на дітей, які з вересня місяця навчатимуться у 7-му класі.

Список літератури для прочитання влітку!
1.Усна народна творчість. Із пісенних скарбів (суспільно-побутові пісні, коломийки)
2.Іван Франко «Захар Беркут»
3.Тарас Шевченко «Мені тринадцятий минало..», «Тополя», «Як умру, то поховайте…»

Орієнтовний список літератури для прочитання (8-й клас)

Список художніх творів для прочитання влітку!

1.Українські історичні пісні; пісні Марусі Чурай
2.Українські народні думи «Маруся Богуславка», «Дума про козака Голоту», «Хмельницький та Барабаш», «Самійло Кішка» тощо
3.Леся Українка, поема «Давня казка»
4.Іван Карпенко-Карий «Сто тисяч»
5.Михайло Коцюбинський «Дорогою ціною», «Маленький грішник»(додатково)

Орієнтовний список літератури 10 клас (рівень стандарт, або академічний)

Пропонований список літератури, орієнтовно можна рекомендувати учням 9-го класу,які з вересня місяця перейдуть до 10-го для прочитання під час літніх канікул. Якщо діти навчаються за поглибленим рівнем вивчення української літератури, тоді список потрібно формувати відповідно до їхнього рівня. Також варто зазначити, що деякі твори письменників-прозаїків задано у відповідності зі списком, як додаткові для прочитання.

Список літератури для прочитання влітку!
1.Іван Нечуй-Левицький. «Кайдашева сім’я», «Микола Джеря».
2.Панас Мирний. «Хіба ревуть воли, як ясла повні?» (повністю, не скорочено).

субота, 26 травня 2018 р.

Chornobyl tragedy

Нарис на тему: "Чорнобильська трагедія"
Жив-був народ над Прип’яттю, і зник...

    Сталася ця жахлива трагедія 26 квітня 1986 року в місті Прип'ять. Близько о пів на першу годину ночі пролунало два неймовірно потужних вибухи на Чорнобильській АЕС. Після цього, усе місто було захоплено радіацією, потоплене, наче корабель у морі. Хмари також захопили і затягнули в себе частину радіації та почали рухатись не лише Україною, а й  Європою. За декілька днів ці хмари отруїли сильною дозою радіації сотні тисяч людей. 
    На жаль, багато хто загинув… Як тільки сталася трагедія на ЧАЕС – величезний вулик міста гудів, сполоханий вибухом. Людей евакуювали з Прип'яті, нічого їм не пояснивши, або не було на це часу?

неділя, 8 квітня 2018 р.

Вставні слова (словосполучення, речення)

У вивченні української мови, достатньо уваги потрібно приділяти такій темі, як «Вставні слова». Я скомпонував групи вставних слів (конструкцій) у вигляді таблиці-малюнка, але основні поняття і терміни, відокремив від наочного матеріалу.

Традиційно, вагому роль у вивченні теми відіграє термінологія, тому почнемо з понять і визначень. Величезну кількість тлумачень вставним словам можна знайти у довідниках, підручниках, інтернет-ресурсах тощо. Я візьму термін, розміщений у посібнику для підготовки до ЗНО.

пʼятниця, 6 квітня 2018 р.

Михайло Старицький "Не судилось"(Панське болото)

Ви знаєте, перш за все хочу сказати, що неймовірно талановитим побачив, а також відкрив для себе Михайла Старицького. Це людина, яка подарувала українській літературі шановані перли, мистецьки написані драми, комедії, на кшталт: «Не судилось(Панське болото)», «Ой не ходи Грицю, та й на вечорниці», «За двома зайцями».
Окрему статтю у своєму блозі хочу присвятити саме драматичному творові з неперевершеним атмосферним напруженням, дійовими персонажами, колоритним мовленням, традиціями тощо. Назва цього твору – «Не судилось (Панське болото)» Михайла Старицького.
Як на мене, доречним було б усе ж таки назвати дійових персонажів. Традиційно, коли пишуть драматичні твори, на початку вказують персонажів, а також основні дані про кожного з них, так само і я не буду зраджувати традиціям і почну з головного, але з усіма героями, можливо, ми й не познайомимося, бо говоритимемо коротенько про головні події, сюжет, тематику, колорит мовлення цієї п’єси..
Дійові люде:
Іван Андрійович Ляшенко – 60 літ, багатий пан, але зовсім простий; інакше говорить не може, як по-українськи.
Анна Петрівна – 40 літ, його жінка; закида часом по-українські заради моди.
Николай Степанович Бєлохвостов – кузен Ляшенчихи, 30 літ.
Зізі – дочка Ляшенків; манірне дівча, 13 літ.
Михайло – син їх, 22-х літ, студент, чистюк.
Павло Чубань – його товариш, 25 літ; уже лікар. Бідна одіж.
Жозефіна – швейцарка, учителька.
Катря Дзвонарівна – дівчина молода, селянка.

середа, 4 квітня 2018 р.

Марко Вовчок (особливості творчості)

Марія Вілінська - талановита, своєрідна, чесна, сильна, прониклива, ще багато чого можна говорити про цю письменницю. Своїми творами вона могла розчулити до глибини душі, а інколи жорстоко висміювала тогочасні події, безжально обходилася зі своїми персонажами, аби якнайточніше передати всю атмосферу, яка була осередком для творчості багатьох поетів, письменників.
Я пропоную всім невеличкий огляд тематики, а також особливості творчості згаданої письменниці - Марії Вілінської, відомої усім нам під псевдонімом - Марко Вовчок. Матеріал я намагався подати у вигляді діаграми, але остаточний варіант вийшов у форматі зображення.


неділя, 1 квітня 2018 р.

Тренувальні вправи або роздатковий матеріал

Чому мій заголовок до цього матеріалу має саме таку назву:"Тренувальні вправи або роздатковий матеріал"?
Мабуть, кожен учитель корегує й відслідковує успішність, роботу, здатність того чи іншого класу до навчання. Пропонований матеріал не новий, а якоюсь мірою скомпанований у вигляді карток, з якими учні працюють на уроці. Особисто я використовував ці вправи на уроках української мови в 10-му класі. Діти чудово справляються із завданнями, а головне повторюють й узагальнюють матеріал, вивчений раніше. Але ці ж завдання стануть у нагоді не лише учням 10-го класу, а й іншим, зацікавленим у вивченні рідної мови.

Запишіть фонетичною транскрипцією слова: перенесення, тоненькі, м’ятні, відшкодування, зав’язь, милозвучність, в’юн, ллється, свято.

Виправте недоліки  у словах (де це потрібно)
Велечезний, клекатіти, шелистіти, гарячий, б’язь, бородьба, бутьте, інтилігентський, Хмельничина, б’юро, не лєця, Паращин, сиріцький, виїздний, сіллу, пристрастний, числений, зхуднути, беззжурний, запясний, міддю, розмитий, преятелювати, прірва, сцілити, узлісся, пристол, пів столу, пів Америки, півїжака, годинадві, всюди-хід, дуже-дуже, сяктак.

Виправте недоліки у словах (де це потрібно)
Шістьсот, аби який, ні защо, понашому, по-нашому звичаю, жовто-гарячий, військово-полонений, біло-зеленожовтий, істориколітературний, тимчасом, віч-навіч, будь-ласка, по-орлиному, як-не-як, зпід, Русалка, Льодовитий Океан, великдень, вчерашній, полумяний, честний, карпати, величезнний, президент України.

субота, 17 березня 2018 р.

Написання н, нн у прикметниках (6 клас)

Тема. Написання - н- і - нн - у прикметниках
Мета: повторити відомості про творення прикметників, пояснити написання -н- та -нн- у прикметниках; формувати вміння позначати відповідну орфограму та обґрунтовувати написання; розвивати здатність аналізувати, порівнювати; удосконалювати усне та писемне мовлення; виховувати найкращі риси людського характеру: благородство, чесність, порядність.
Очікувані результати: учні правильно пишуть -н- та -нн- у прикметниках, аргументують свій вибір; уміють аналізувати, порівнювати, узагальнювати навчальний матеріал.
Обладнання: підручник, дидактичний матеріал, картки.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
ПЕРЕБІГ УРОКУ
І. Організаційний момент
Доброго ранку, діти! Сьогодні девіз нашого уроку такий: «Зібратися разом – це початок, триматися разом – це прогрес, працювати разом – це успіх». А це, звичайно, означає, що лише дружно і організовано ми зможемо вивчити нову тему, засвоїти правила, відчути надійну підтримку одне одного. Тож продовжимо працювати над вивченням самостійної частини мови – прикметником, будемо засвоювати з вами навички правильного написання слів з -н- і -нн-, моделювати, зіставляти, знаходити і виправляти помилки.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів
1) Перевірка домашнього завдання(фронтально) Впр. 397 (І, ІІ)
2) Словниковий диктант за вивченою орфограмою попереднього уроку «Не» з прикметниками
Неозорий,негайний, невисокий, не дорогий, а дешевий, невеликий, не веселий, а сумний, неймовірний, не хвастливий, а правдивий, недоварений, невтомний, невдоволений.
3) Гра «Так – Ні» з самоперевіркою
- Прикметник означає дію або стан предмета? (ні)
- Прикметник відповідає на питання який? чий? (так)
- Прикметник у реченні найчастіше виступає додатком? (ні)
- Прикметник має три групи за значенням? (так)
- Ступені порівняння прикметників мають 3 форми? (ні)

вівторок, 13 березня 2018 р.

Михайло Стельмах "Гуси-лебеді летять..."

Тема. Михайло Стельмах «Гуси-лебеді летять…». Образ чутливого до краси  хлопчика Михайлика, його сприйняття життя
Мета: 
Навчальна: розкрити образ головного персонажа повісті – малого Михайлика, його сприйняття дорослого світу, з’ясувати вплив інших персонажів повісті на формування внутрішнього світу героя;
Розвивальна: розвивати творчі здібності, культуру зв’язного мовлення учнів, уміння грамотно висловлювати власні думки, викликані прочитаним;
Виховна: виховувати почуття любові до рідної землі, природи, її краси, любов і пошану до батьків, старших, прищеплювати риси чуйності, доброти.
Обладнання: підручник, портрет М. Стельмаха, учнівські малюнки до повісті «Гуси-лебеді летять…», виставка художніх творів письменника, мультимедійна презентація.
Тип уроку: комбінований
Епіграф: Дитинство – це земля, з якої виростають дерева людських талантів і характерів…
Д.Павличко

Перебіг уроку
І. Організаційний момент
Емоційна підготовка учнів до уроку.
Прослуховування аудіозапису (слайд 1)

ІІ. Актуалізація опорних знань
Учитель: На минулих уроках Ви познайомились з уривками повісті М. Стельмаха «Гуси-лебеді летять…». З метою перевірки змісту прочитаного твору я пропоную Вам літературну вікторину «Кому з персонажів належать слова?» (слайд 2, 3)
1. «Сто друзів – це мало, один ворог – це багато!» (Дід Дем’ян)
2. «Святий дух з нами! І що це за хлопець! Знову припав до чогось, наче замовлений. Та спом’янись і спам’ятайся нарешті, бо осьдечки зараз усе полетить у піч!» (Мати)
3. «Тепер головне – свіжа сорочка і чиста совість» (Батько)
4. «…скресне крига  на ріках та озерах, розмерзнеться сік у деревах, прокинеться грім у хмарах, а сонце своїми ключами відімкне землю» (Дід Дем’ян)
5. «Знаєш, чому сойка ніяк не долетить до вирію? Бо в неї в голові немає однієї клепки: пролетить день, а потім неодмінно хоче взнати, скільки ж вона відмахала верст, - і летить назад». (Петро Шевчик)
6.«Сніг не сніг, вчитися треба. Підемо, Михайле, до школи». (Батько)
7. «Почекай, пуцьвірінку! Дай подивлюся, що в тебе за насіння! Нічого, лускати, натурально, можна. То я, де вже моє не пропадало, дам тобі за нього прочитати казки». (Юхим Бабенко)
8. «Хай тобі, дитино, завжди, завжди добре буде поміж людьми». (Незнайома жінка)
9. «Може, щось таки буде, ви не дуже кріпко журіться мною».(Михайлик)
10. «Бо хто й пособить у світі бідному чоловіку, хто дасть йому скибку хлібу чи ложку борщу? Ніхто, тільки такий самий злидар».(Мати)
11. «Хмари йдуть на нас, громи обвалюються над нами, блискавки падають перед нами і за нами, а ми собі оремо та й оремо поле».(Батько)
12. «Будеш іти межи люди і вибивати іскри…» (Дід Дем’ян)

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності школярів. Оголошення теми, мети уроку (слайд 4)
Учитель: Зорі небесні над усіма нами, тільки не кожен із нас помічає їхню красу, замислюється над їхньою таємничістю. Те саме можна сказати й про сонце, про ранкову росу, про птахів у небі. Це доступно людям романтичним, чутливим до краси, тим, яких рідні змалку брали за руку й вели показувати дива світу, учили цінувати ці прекрасні моменти. Михайликові з твору Михайла Стельмаха «Гуси-лебеді летять…» поталанило,

неділя, 11 березня 2018 р.

Мова -найцінніший скарб

Зовсім молодим, але вже настільки приємним, натхненним і популярним в Україні стало святкування Міжнародного дня рідної мови. Відзначають цей день у нашій державі з 2002 року  задля зміцнення державотворчої функції української мови, а також мов корінних народів і національних меншин, що проживають на території нашої держави.
Мова належить до найкоштовніших, найдорожчих надбань кожного народу.  Саме тому ми називаємо ці надбання – рідна мова. Мабуть, недарма про це говорив і Панас Мирний: «Найбільше і найдорожче добро кожного народу – це його мова, та жива схованка людського духу, його багата скарбниця, в яку народ складає і своє давнє життя, і свої сподіванки, розум, досвід, почування». Безумовно, для кожного громадянина – мова, як рідна мати, як Батьківщина. Змалечку дитина поступово вивчає й прислуховується до кожного рідного  слова з вуст матері, батька, оточуючих... 

Марина Павленко «Русалонька із 7-В, або Прокляття роду Кулаківських»

Тема. Марина Павленко «Русалонька із 7-В, або Прокляття роду Кулаківських». Характеристика образів дітей, дорослих, аналіз їхніх учинків. Символічне значення образів старовинної шафи та чарівних коралів

Мета: допомогти учням усвідомити зміст повісті, розвивати вміння виразно і вдумливо читати прозовий твір, переказувати його частини відповідно до поставленого завдання, удосконалювати навички характеристики образу головного героя, спонукати учнів виховувати в собі сміливість, кмітливість, наполегливість у досягненні поставленої мети; прищеплювати любов і повагу до всіх членів родини, виховувати почуття відповідальності за свою долю та життя близьких людей.
Обладнання: підручник з української літератури, текст твору, ілюстрації до повісті.
Тип уроку: урок формування і вдосконалення вмінь і навичок.
Епіграф: Немає якоїсь спеціальної науки життя, є наука – виховувати в собі людину.   Василь Сухомлинський

ПЕРЕБІГ УРОКУ
І. Організаційний момент
1. Поетична хвилинка. (Учень або учениця декламує поетичний твір)
2. Прийом «Створи настрій».
Діти, пригадайте ваші зустрічі з бабусею і дідусем. Що ви робили разом, про що розмовляли? Чи сумуєте ви за рідними, коли їх немає поруч із вами?

 ІІ. Актуалізація опорних знань учнів
1. Перевірка домашнього завдання.
2. Проблемне запитання.
Чому повісті Марини Павленко з однаковим захопленням читають і діти, й дорослі читачі? Давайте пригадаємо, як формувалася творча діяльність сучасної української письменниці.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми й мети уроку
1. Робота з епіграфом.
2. Вступне слово вчителя.
«Яблуко від яблуні недалеко падає», «Яка хата, такий тин, який батько, такий син», - такі прислів’я часто згадують українці, якщо треба пояснити суть негативних проявів у членів однієї родини. Схильність до недобрих дій ніби запрограмовано передається від одного покоління до іншого і в Кулаківських, і в Міщенків. Навіть зміна прізвища (Міщенок на Білий) нічого не змінила в характері Мішеля. Та ось семикласниця Софійка..

Правила вживання апострофа (5 клас)

Тема. Правила вживання апострофа. Правильна вимова та написання слів з апострофом
Мета:
Навчальна: поглибити й систематизувати знання учнів про правила вживання апострофа, формувати вміння правильно вимовляти слова, у яких пишеться апостроф, розвивати орфографічні навички, учити знаходити помилки, виправляти їх в усному й писемному мовленні, обґрунтовуючи правилами, удосконалювати навички роботи з орфографічним словником;
Розвивальна: розвивати мовленнєві навички, пам’ять, увагу, аналітичні вміння;
Виховна: виховувати щирість, доброту, спостережливість, почуття взаєморозуміння, взаємодопомоги.
Обладнання: підручник з української мови, мультимедійна презентація, таблиця, картки, орфографічний словник.
Тип уроку: урок поглиблення знань, формування вмінь і навичок.
Девіз уроку: Зібратися разом – це початок, триматися разом – це прогрес, працювати разом – це успіх.


Епіграф: Людина починається з добра ( Народна мудрість)

ПЕРЕБІГ УРОКУ

І. Організаційний момент
Добрий день, діти! Усміхніться один одному, подумки побажайте успіхів на цілий день. Для того, щоб упоратися на уроці з усіма завданнями, будьте уважними, старанними і слухняними.