Тема. Михайло Стельмах «Гуси-лебеді летять…». Образ чутливого до краси хлопчика Михайлика, його сприйняття життя
Мета:
Навчальна: розкрити образ головного персонажа повісті – малого Михайлика, його сприйняття дорослого світу, з’ясувати вплив інших персонажів повісті на формування внутрішнього світу героя;
Розвивальна: розвивати творчі здібності, культуру зв’язного мовлення учнів, уміння грамотно висловлювати власні думки, викликані прочитаним;
Виховна: виховувати почуття любові до рідної землі, природи, її краси, любов і пошану до батьків, старших, прищеплювати риси чуйності, доброти.
Обладнання: підручник, портрет М. Стельмаха, учнівські малюнки до повісті «Гуси-лебеді летять…», виставка художніх творів письменника, мультимедійна презентація.
Тип уроку: комбінований
Епіграф: Дитинство – це земля, з якої виростають дерева людських талантів і характерів…
Д.Павличко
Перебіг уроку
І. Організаційний момент
Емоційна підготовка учнів до уроку.
Прослуховування аудіозапису (слайд 1)
ІІ. Актуалізація опорних знань
Учитель: На минулих уроках Ви познайомились з уривками повісті М. Стельмаха «Гуси-лебеді летять…». З метою перевірки змісту прочитаного твору я пропоную Вам літературну вікторину «Кому з персонажів належать слова?» (слайд 2, 3)
1. «Сто друзів – це мало, один ворог – це багато!» (Дід Дем’ян)
2. «Святий дух з нами! І що це за хлопець! Знову припав до чогось, наче замовлений. Та спом’янись і спам’ятайся нарешті, бо осьдечки зараз усе полетить у піч!» (Мати)
3. «Тепер головне – свіжа сорочка і чиста совість» (Батько)
4. «…скресне крига на ріках та озерах, розмерзнеться сік у деревах, прокинеться грім у хмарах, а сонце своїми ключами відімкне землю» (Дід Дем’ян)
5. «Знаєш, чому сойка ніяк не долетить до вирію? Бо в неї в голові немає однієї клепки: пролетить день, а потім неодмінно хоче взнати, скільки ж вона відмахала верст, - і летить назад». (Петро Шевчик)
6.«Сніг не сніг, вчитися треба. Підемо, Михайле, до школи». (Батько)
7. «Почекай, пуцьвірінку! Дай подивлюся, що в тебе за насіння! Нічого, лускати, натурально, можна. То я, де вже моє не пропадало, дам тобі за нього прочитати казки». (Юхим Бабенко)
8. «Хай тобі, дитино, завжди, завжди добре буде поміж людьми». (Незнайома жінка)
9. «Може, щось таки буде, ви не дуже кріпко журіться мною».(Михайлик)
10. «Бо хто й пособить у світі бідному чоловіку, хто дасть йому скибку хлібу чи ложку борщу? Ніхто, тільки такий самий злидар».(Мати)
11. «Хмари йдуть на нас, громи обвалюються над нами, блискавки падають перед нами і за нами, а ми собі оремо та й оремо поле».(Батько)
12. «Будеш іти межи люди і вибивати іскри…» (Дід Дем’ян)
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності школярів. Оголошення теми, мети уроку (слайд 4)
Учитель: Зорі небесні над усіма нами, тільки не кожен із нас помічає їхню красу, замислюється над їхньою таємничістю. Те саме можна сказати й про сонце, про ранкову росу, про птахів у небі. Це доступно людям романтичним, чутливим до краси, тим, яких рідні змалку брали за руку й вели показувати дива світу, учили цінувати ці прекрасні моменти. Михайликові з твору Михайла Стельмаха «Гуси-лебеді летять…» поталанило,
бо його батько й мати, дідусь і бабуся дбали про те, щоб онук виріс гарною, доброю до всього живого людиною. Сьогодні на уроці, характеризуючи образ Михайлика, ми будемо говорити про те, що впливало на формування його світогляду, яку роль відіграли інші персонажі повісті в його житті, як саме оточення в дитинстві вплинуло на формування характеру, розквіт таланту.
ІV. Вивчення нового матеріалу
Робота в групах (слайд 5)
З метою глибшого розкриття образу Михайлика на уроці працюють три групи учнів:
«Літературознавці» Досліджують художні засоби в описах природи, визначають їх роль у розкритті характеру Михайлика.
«Художники» За допомогою художніх деталей відтворюють і пояснюють риси характеру головного героя.
«Дослідники» Характеризують стосунки, які були між членами родини Стельмахів та визначають другорядних героїв твору,які оточували Михайлика. На парті учнів заздалегідь, підготовлені стрічки з характеристикою персонажів.
Учитель: Розпочнемо характеристику головного героя.
Бесіда з учнями (слайд 6, 7)
Учитель: Яким був дідусь Михайлика? Що хлопець перейняв від нього?
Учень: Трудолюбивий, весь час щось майстрував, зробив Михайликові вітряк, дуже любив онука; бачив прекрасне в навколишньому світі і зміг передати його хлопцеві.
Учитель: Якою автор показав матір? За що Михайлик вдячний своїй неньці?
Учень: Мати найбільше любила працювати на землі, готувати навесні насіння до посадки і чекати щедрих дарунків, заради цього навіть вдавалася до чаклування. Михайлик вдячний неньці за любов до праці, добро, вміння прощати всі його дитячі витівки.
Учитель: А тепер пригадайте епізод, коли Михайлик вперше в житті проявив милосердя?
(Учні переказують уривок про зустріч Михайлика з незнайомою жінкою з дитиною)
Учитель: Ми з вами дізнались, що хлопець ріс дуже допитливим і кмітливим, у нього рано виявився потяг до навчання. (Батько і Михайлик у школі)
Учитель: Яким ви побачили батька?
Учень: Турботливий, добрий, веселий, щедрої душі людина.
Незважаючи на всі нестатки, піклується про навчання сина.
Учитель: Діти, а ви пригадуєте свій перший день у школі? Що теплого залишилось у Вас в душі? Що відчували Ви тоді?
Учні розповідають
Учитель: Говорячи про світосприйняття головного героя, ми не можемо не звернути уваги на багатство і поетичність мови повісті, багатство художніх засобів, велику кількість яких письменник використав в описах природи.
Група «Літературознавці» наводить приклади яскравих епітетів, метафор, порівнянь, робить висновки.
Висновки: Надзвичайно велика кількість неповторних метафор, образних епітетів, влучних порівнянь свідчить про особливе сприйняття світу Михайликом, його чутливу душу, відчуття прекрасного і неповторного.
Група «Художників» демонструє і пояснює намальовані художні деталі, що символізують риси характеру хлопчика:
СЕРЦЕ - добро, милосердя, чуйність;
КНИГА - потяг до знань, бажання навчатися, допитливість;
КВІТКА - відчуття краси природи, вміння бачити прекрасне.
Група «Дослідники» характеризує стосунки, які були між членами родини Стельмаха.
Очікувана відповідь. У родині Стельмахів панувала доброзичлива атмосфера, члени сім’ї ставилися одне до одного з любов’ю й турботою, дітей привчали до праці, бачити красу природи, бути чесними, милосердними; навчали власним прикладом; були з розвиненим почуттям гумору.
V. Закріплення знань, умінь і навичок (слайд 8)
Складіть паспорт-характеристику головного героя твору Михайлика (див.дотаток).
VI. Підсумок уроку (слайд 9)
Учні записують у зошити риси характеру Михайлика, які вони хотіли б узяти за приклад.
Учитель: Сподіваюсь, що повість «Гуси-лебеді летять…» не залишила байдужими нікого з Вас. Тож залишайтеся добрими, людяними, живіть у пошані до рідного краю, його природи, своєї родини.
VІI. Оголошення результатів навчальної діяльності
VІІI. Домашнє завдання (слайд 10)
Підручник ст. 140, завдання 1, 2.
Додаток до уроку
Паспорт-характеристика головного героя
Ім’я
|
|
Герой якого твору
|
|
Вік
|
|
Місце проживання
|
|
Родина
|
|
Заняття
|
|
Уподобання,
захоплення
|
|
Риси характеру
|
Немає коментарів:
Дописати коментар