субота, 17 березня 2018 р.

Написання н, нн у прикметниках (6 клас)

Тема. Написання - н- і - нн - у прикметниках
Мета: повторити відомості про творення прикметників, пояснити написання -н- та -нн- у прикметниках; формувати вміння позначати відповідну орфограму та обґрунтовувати написання; розвивати здатність аналізувати, порівнювати; удосконалювати усне та писемне мовлення; виховувати найкращі риси людського характеру: благородство, чесність, порядність.
Очікувані результати: учні правильно пишуть -н- та -нн- у прикметниках, аргументують свій вибір; уміють аналізувати, порівнювати, узагальнювати навчальний матеріал.
Обладнання: підручник, дидактичний матеріал, картки.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
ПЕРЕБІГ УРОКУ
І. Організаційний момент
Доброго ранку, діти! Сьогодні девіз нашого уроку такий: «Зібратися разом – це початок, триматися разом – це прогрес, працювати разом – це успіх». А це, звичайно, означає, що лише дружно і організовано ми зможемо вивчити нову тему, засвоїти правила, відчути надійну підтримку одне одного. Тож продовжимо працювати над вивченням самостійної частини мови – прикметником, будемо засвоювати з вами навички правильного написання слів з -н- і -нн-, моделювати, зіставляти, знаходити і виправляти помилки.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів
1) Перевірка домашнього завдання(фронтально) Впр. 397 (І, ІІ)
2) Словниковий диктант за вивченою орфограмою попереднього уроку «Не» з прикметниками
Неозорий,негайний, невисокий, не дорогий, а дешевий, невеликий, не веселий, а сумний, неймовірний, не хвастливий, а правдивий, недоварений, невтомний, невдоволений.
3) Гра «Так – Ні» з самоперевіркою
- Прикметник означає дію або стан предмета? (ні)
- Прикметник відповідає на питання який? чий? (так)
- Прикметник у реченні найчастіше виступає додатком? (ні)
- Прикметник має три групи за значенням? (так)
- Ступені порівняння прикметників мають 3 форми? (ні)

вівторок, 13 березня 2018 р.

Михайло Стельмах "Гуси-лебеді летять..."

Тема. Михайло Стельмах «Гуси-лебеді летять…». Образ чутливого до краси  хлопчика Михайлика, його сприйняття життя
Мета: 
Навчальна: розкрити образ головного персонажа повісті – малого Михайлика, його сприйняття дорослого світу, з’ясувати вплив інших персонажів повісті на формування внутрішнього світу героя;
Розвивальна: розвивати творчі здібності, культуру зв’язного мовлення учнів, уміння грамотно висловлювати власні думки, викликані прочитаним;
Виховна: виховувати почуття любові до рідної землі, природи, її краси, любов і пошану до батьків, старших, прищеплювати риси чуйності, доброти.
Обладнання: підручник, портрет М. Стельмаха, учнівські малюнки до повісті «Гуси-лебеді летять…», виставка художніх творів письменника, мультимедійна презентація.
Тип уроку: комбінований
Епіграф: Дитинство – це земля, з якої виростають дерева людських талантів і характерів…
Д.Павличко

Перебіг уроку
І. Організаційний момент
Емоційна підготовка учнів до уроку.
Прослуховування аудіозапису (слайд 1)

ІІ. Актуалізація опорних знань
Учитель: На минулих уроках Ви познайомились з уривками повісті М. Стельмаха «Гуси-лебеді летять…». З метою перевірки змісту прочитаного твору я пропоную Вам літературну вікторину «Кому з персонажів належать слова?» (слайд 2, 3)
1. «Сто друзів – це мало, один ворог – це багато!» (Дід Дем’ян)
2. «Святий дух з нами! І що це за хлопець! Знову припав до чогось, наче замовлений. Та спом’янись і спам’ятайся нарешті, бо осьдечки зараз усе полетить у піч!» (Мати)
3. «Тепер головне – свіжа сорочка і чиста совість» (Батько)
4. «…скресне крига  на ріках та озерах, розмерзнеться сік у деревах, прокинеться грім у хмарах, а сонце своїми ключами відімкне землю» (Дід Дем’ян)
5. «Знаєш, чому сойка ніяк не долетить до вирію? Бо в неї в голові немає однієї клепки: пролетить день, а потім неодмінно хоче взнати, скільки ж вона відмахала верст, - і летить назад». (Петро Шевчик)
6.«Сніг не сніг, вчитися треба. Підемо, Михайле, до школи». (Батько)
7. «Почекай, пуцьвірінку! Дай подивлюся, що в тебе за насіння! Нічого, лускати, натурально, можна. То я, де вже моє не пропадало, дам тобі за нього прочитати казки». (Юхим Бабенко)
8. «Хай тобі, дитино, завжди, завжди добре буде поміж людьми». (Незнайома жінка)
9. «Може, щось таки буде, ви не дуже кріпко журіться мною».(Михайлик)
10. «Бо хто й пособить у світі бідному чоловіку, хто дасть йому скибку хлібу чи ложку борщу? Ніхто, тільки такий самий злидар».(Мати)
11. «Хмари йдуть на нас, громи обвалюються над нами, блискавки падають перед нами і за нами, а ми собі оремо та й оремо поле».(Батько)
12. «Будеш іти межи люди і вибивати іскри…» (Дід Дем’ян)

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності школярів. Оголошення теми, мети уроку (слайд 4)
Учитель: Зорі небесні над усіма нами, тільки не кожен із нас помічає їхню красу, замислюється над їхньою таємничістю. Те саме можна сказати й про сонце, про ранкову росу, про птахів у небі. Це доступно людям романтичним, чутливим до краси, тим, яких рідні змалку брали за руку й вели показувати дива світу, учили цінувати ці прекрасні моменти. Михайликові з твору Михайла Стельмаха «Гуси-лебеді летять…» поталанило,

неділя, 11 березня 2018 р.

Мова -найцінніший скарб

Зовсім молодим, але вже настільки приємним, натхненним і популярним в Україні стало святкування Міжнародного дня рідної мови. Відзначають цей день у нашій державі з 2002 року  задля зміцнення державотворчої функції української мови, а також мов корінних народів і національних меншин, що проживають на території нашої держави.
Мова належить до найкоштовніших, найдорожчих надбань кожного народу.  Саме тому ми називаємо ці надбання – рідна мова. Мабуть, недарма про це говорив і Панас Мирний: «Найбільше і найдорожче добро кожного народу – це його мова, та жива схованка людського духу, його багата скарбниця, в яку народ складає і своє давнє життя, і свої сподіванки, розум, досвід, почування». Безумовно, для кожного громадянина – мова, як рідна мати, як Батьківщина. Змалечку дитина поступово вивчає й прислуховується до кожного рідного  слова з вуст матері, батька, оточуючих... 

Марина Павленко «Русалонька із 7-В, або Прокляття роду Кулаківських»

Тема. Марина Павленко «Русалонька із 7-В, або Прокляття роду Кулаківських». Характеристика образів дітей, дорослих, аналіз їхніх учинків. Символічне значення образів старовинної шафи та чарівних коралів

Мета: допомогти учням усвідомити зміст повісті, розвивати вміння виразно і вдумливо читати прозовий твір, переказувати його частини відповідно до поставленого завдання, удосконалювати навички характеристики образу головного героя, спонукати учнів виховувати в собі сміливість, кмітливість, наполегливість у досягненні поставленої мети; прищеплювати любов і повагу до всіх членів родини, виховувати почуття відповідальності за свою долю та життя близьких людей.
Обладнання: підручник з української літератури, текст твору, ілюстрації до повісті.
Тип уроку: урок формування і вдосконалення вмінь і навичок.
Епіграф: Немає якоїсь спеціальної науки життя, є наука – виховувати в собі людину.   Василь Сухомлинський

ПЕРЕБІГ УРОКУ
І. Організаційний момент
1. Поетична хвилинка. (Учень або учениця декламує поетичний твір)
2. Прийом «Створи настрій».
Діти, пригадайте ваші зустрічі з бабусею і дідусем. Що ви робили разом, про що розмовляли? Чи сумуєте ви за рідними, коли їх немає поруч із вами?

 ІІ. Актуалізація опорних знань учнів
1. Перевірка домашнього завдання.
2. Проблемне запитання.
Чому повісті Марини Павленко з однаковим захопленням читають і діти, й дорослі читачі? Давайте пригадаємо, як формувалася творча діяльність сучасної української письменниці.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми й мети уроку
1. Робота з епіграфом.
2. Вступне слово вчителя.
«Яблуко від яблуні недалеко падає», «Яка хата, такий тин, який батько, такий син», - такі прислів’я часто згадують українці, якщо треба пояснити суть негативних проявів у членів однієї родини. Схильність до недобрих дій ніби запрограмовано передається від одного покоління до іншого і в Кулаківських, і в Міщенків. Навіть зміна прізвища (Міщенок на Білий) нічого не змінила в характері Мішеля. Та ось семикласниця Софійка..

Правила вживання апострофа (5 клас)

Тема. Правила вживання апострофа. Правильна вимова та написання слів з апострофом
Мета:
Навчальна: поглибити й систематизувати знання учнів про правила вживання апострофа, формувати вміння правильно вимовляти слова, у яких пишеться апостроф, розвивати орфографічні навички, учити знаходити помилки, виправляти їх в усному й писемному мовленні, обґрунтовуючи правилами, удосконалювати навички роботи з орфографічним словником;
Розвивальна: розвивати мовленнєві навички, пам’ять, увагу, аналітичні вміння;
Виховна: виховувати щирість, доброту, спостережливість, почуття взаєморозуміння, взаємодопомоги.
Обладнання: підручник з української мови, мультимедійна презентація, таблиця, картки, орфографічний словник.
Тип уроку: урок поглиблення знань, формування вмінь і навичок.
Девіз уроку: Зібратися разом – це початок, триматися разом – це прогрес, працювати разом – це успіх.


Епіграф: Людина починається з добра ( Народна мудрість)

ПЕРЕБІГ УРОКУ

І. Організаційний момент
Добрий день, діти! Усміхніться один одному, подумки побажайте успіхів на цілий день. Для того, щоб упоратися на уроці з усіма завданнями, будьте уважними, старанними і слухняними.